Důvody, pro které byste co nejdříve měli vyměnit svoji matraci v posteli

- Komerční sdělení -rodina

Bolesti hlavy, únava, změny nálady, chuť k jídlu a problémy s koncentrací, nejsou jediné negativní dopady nekvalitního a nedostatečného spánku na naše tělo. Spánek je totiž kromě jídla a pití jednou z dalších nezbytných biologických potřeb člověka.
Po jeho dlouhodobém nedostatku tělesná teplota těla klesá, srdeční tep se zrychlí, imunitní systém se zpomaluje a tvoří méně bílých krvinek.

Spánek je tedy pro člověka velmi důležitý. I proto v tomto stavu strávíme v průměru třetinu svého života. Tělo se zotavuje, probíhají důležité metabolické procesy organismu a obnova hormonů i buněk, které pečují o naše bezproblémové fungování během dne.

Pojďte se spolu s námi podívat na další překvapivé důvody, pro které byste měli co nejdříve vyměnit své matrace v posteli.

Špatný spánek může za vaši slabou paměť a koncentraci
Ve skutečnosti je spánek velmi nezbytný pro naši koncentraci a paměť. Ti, kteří špatně spí, však mají nejen problémy s pamětí, ale také učením. Třeba si uvědomit, že právě v noci zpracováváme vše, co jsme přes den zaznamenali a zažili.

Neuroveda zjistila již dávno, že akutní zpracování informací a jejich ukládání v mozku probíhá ve stejných neuronových sítích, přičemž tyto dva procesy jsou navzájem nekompatibilní. Proto se informace v podstatě ukládají jen do dlouhodobé paměti v době, kdy mozek nemusí přijímat žádné informace – během spánku.

Pokud nechcete přitom trpět i poruchami soustředění, každou noc byste měli dobře spát alespoň sedm hodin. Má také smysl chodit spát a vstávat vždy ve stejnou dobu, aby si tělo zvyklo na rytmus spánek-bdění.

Komplikuje hubnutí
„Jednoduché hubnutí ve spánku“ je ve skutečnosti víc než jen reklamní slib dietologů. Trávení a metabolismus tuků – jako všechny ostatní tělesné funkce – jsou regulovány hormonální rovnováhou, která v těle nastává právě tehdy, když spíme. Velmi dobře se v tomto stavu uvolňují hormony leptin a grelin. Látky, které potlačují pocit hladu, takže pokud nespíte, jejich hladiny jsou příliš nízké a výsledek se automaticky odráží na vaší hmotnosti.

Zrychluje stárnutí
Velmi podobné je to is „hormony proti stárnutí“. Růstový hormon somatropin se tvoří pouze během spánku. Je zodpovědný za obnovu buněk a všechny opravné procesy v těle. Pokud se ho ale v organismu tvoří příliš málo, vrásky se na vaší tváři budou objevovat rychleji a pleť ztratí svoji přirozenou svěžest.

Před výběrem pleťové kosmetiky a různých zkrášlovacích procedur, proto zkuste myslet i na kvalitní matraci, kterou pohodlně a v bezpečí domova objednáte i na Okay.cz.

Způsobuje duševní i fyzické nepohodlí
Seznam nemocí způsobených nedostatečným nebo špatným spánkem je nekonečný. V první řadě jsou to určitě srdečně-cévní onemocnění, která podporují zejména stresové hormony. Studie z Francie s více než tisícovkou účastníků ukázala, že lidé, kteří pravidelně spí ne více než 5 hodin v noci, mají zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Nicméně, když málo spíme, stoupá nám v krvi nejen tlak, ale také hladina cukru, což může vést z dlouhodobého hlediska ke vzniku cukrovky. Kromě toho se u nás mohou vyvinout metabolická onemocnění, neboť nedostatek spánku velmi rychle naruší celou hormonální rovnováhu těla.

Zvyšuje se i náchylnost organismu k zánětům a ti, kteří jsou permanentně fyzicky oslabeni, to pocítí i na psychické kondičce. No a na vrcholu žebříčku zdravotních následků, které způsobuje nedostatek spánku, jsou také deprese a syndrom vyhoření.

Problémy se spánkem jsou běžné a postihují více než polovinu všech lidí na světě. Nepříjemné na tom celém je, že zdravotní a psychické následky špatného spánku se často podceňují. Nekvalitní noční spánek po delší dobu ovlivňuje trávení a metabolismus, regulaci hmotnosti, výkonnost koncentrace a dlouhodobou paměť, jakož i proces stárnutí člověka.

Vytvořit si proto optimální podmínky pro dobrý, přiměřený a zdravý spánek se opravdu vyplatí. A s kvalitními matracemi v posteli se o tom můžete velmi rychle přesvědčit.

Další články autora

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...

Ubytování pro školy v přírodě v srdci Krkonoš

Škola v přírodě je oblíbeným výletem pro děti i dospělé. Najít perfektní ubytování pro školy v...

Nejnovější články

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...
- Reklama -PR článek