Důvody, pro které byste co nejdříve měli vyměnit svoji matraci v posteli

- Komerční sdělení -rodina

Bolesti hlavy, únava, změny nálady, chuť k jídlu a problémy s koncentrací, nejsou jediné negativní dopady nekvalitního a nedostatečného spánku na naše tělo. Spánek je totiž kromě jídla a pití jednou z dalších nezbytných biologických potřeb člověka.
Po jeho dlouhodobém nedostatku tělesná teplota těla klesá, srdeční tep se zrychlí, imunitní systém se zpomaluje a tvoří méně bílých krvinek.

Spánek je tedy pro člověka velmi důležitý. I proto v tomto stavu strávíme v průměru třetinu svého života. Tělo se zotavuje, probíhají důležité metabolické procesy organismu a obnova hormonů i buněk, které pečují o naše bezproblémové fungování během dne.

Pojďte se spolu s námi podívat na další překvapivé důvody, pro které byste měli co nejdříve vyměnit své matrace v posteli.

Špatný spánek může za vaši slabou paměť a koncentraci
Ve skutečnosti je spánek velmi nezbytný pro naši koncentraci a paměť. Ti, kteří špatně spí, však mají nejen problémy s pamětí, ale také učením. Třeba si uvědomit, že právě v noci zpracováváme vše, co jsme přes den zaznamenali a zažili.

Neuroveda zjistila již dávno, že akutní zpracování informací a jejich ukládání v mozku probíhá ve stejných neuronových sítích, přičemž tyto dva procesy jsou navzájem nekompatibilní. Proto se informace v podstatě ukládají jen do dlouhodobé paměti v době, kdy mozek nemusí přijímat žádné informace – během spánku.

Pokud nechcete přitom trpět i poruchami soustředění, každou noc byste měli dobře spát alespoň sedm hodin. Má také smysl chodit spát a vstávat vždy ve stejnou dobu, aby si tělo zvyklo na rytmus spánek-bdění.

Komplikuje hubnutí
„Jednoduché hubnutí ve spánku“ je ve skutečnosti víc než jen reklamní slib dietologů. Trávení a metabolismus tuků – jako všechny ostatní tělesné funkce – jsou regulovány hormonální rovnováhou, která v těle nastává právě tehdy, když spíme. Velmi dobře se v tomto stavu uvolňují hormony leptin a grelin. Látky, které potlačují pocit hladu, takže pokud nespíte, jejich hladiny jsou příliš nízké a výsledek se automaticky odráží na vaší hmotnosti.

Zrychluje stárnutí
Velmi podobné je to is „hormony proti stárnutí“. Růstový hormon somatropin se tvoří pouze během spánku. Je zodpovědný za obnovu buněk a všechny opravné procesy v těle. Pokud se ho ale v organismu tvoří příliš málo, vrásky se na vaší tváři budou objevovat rychleji a pleť ztratí svoji přirozenou svěžest.

Před výběrem pleťové kosmetiky a různých zkrášlovacích procedur, proto zkuste myslet i na kvalitní matraci, kterou pohodlně a v bezpečí domova objednáte i na Okay.cz.

Způsobuje duševní i fyzické nepohodlí
Seznam nemocí způsobených nedostatečným nebo špatným spánkem je nekonečný. V první řadě jsou to určitě srdečně-cévní onemocnění, která podporují zejména stresové hormony. Studie z Francie s více než tisícovkou účastníků ukázala, že lidé, kteří pravidelně spí ne více než 5 hodin v noci, mají zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Nicméně, když málo spíme, stoupá nám v krvi nejen tlak, ale také hladina cukru, což může vést z dlouhodobého hlediska ke vzniku cukrovky. Kromě toho se u nás mohou vyvinout metabolická onemocnění, neboť nedostatek spánku velmi rychle naruší celou hormonální rovnováhu těla.

Zvyšuje se i náchylnost organismu k zánětům a ti, kteří jsou permanentně fyzicky oslabeni, to pocítí i na psychické kondičce. No a na vrcholu žebříčku zdravotních následků, které způsobuje nedostatek spánku, jsou také deprese a syndrom vyhoření.

Problémy se spánkem jsou běžné a postihují více než polovinu všech lidí na světě. Nepříjemné na tom celém je, že zdravotní a psychické následky špatného spánku se často podceňují. Nekvalitní noční spánek po delší dobu ovlivňuje trávení a metabolismus, regulaci hmotnosti, výkonnost koncentrace a dlouhodobou paměť, jakož i proces stárnutí člověka.

Vytvořit si proto optimální podmínky pro dobrý, přiměřený a zdravý spánek se opravdu vyplatí. A s kvalitními matracemi v posteli se o tom můžete velmi rychle přesvědčit.

Další články autora

Nejlepší venkovní hračky pro letní zábavu

Hledáte inspiraci, jak oživit letní dny vašich dětí venku? Zkuste skákací hrady, vodní stoly nebo...

Hledáte psychologa pro dítě?

Děti jsou bezbranná stvoření. Mají-li milující rodiče a žijí-li v sociálně přijatelném prostředí, je jejich...

Zoologická zahrada: okno do světa divočiny

Zoologická zahrada je místem, kde se setkává lidská zvědavost s tajemným světem zvířat. Jde o...

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

Nejnovější články

Nejlepší venkovní hračky pro letní zábavu

Hledáte inspiraci, jak oživit letní dny vašich dětí venku? Zkuste skákací hrady, vodní stoly nebo...

Hledáte psychologa pro dítě?

Děti jsou bezbranná stvoření. Mají-li milující rodiče a žijí-li v sociálně přijatelném prostředí, je jejich...

Zoologická zahrada: okno do světa divočiny

Zoologická zahrada je místem, kde se setkává lidská zvědavost s tajemným světem zvířat. Jde o...
- Reklama -PR článek