Kolik dárků je tak akorát? Psycholožka vysvětluje, proč by děti neměly pod stromečkem dostat celou hračkárnu

- Komerční sdělení -rodina

Naše děti milujeme a dopřáli bychom jim všechno na světě. Často se při nakupování vánočních dárků opustíme, neboť jim chceme dát to, po čem moc touží a pod stromečkem je pak čeká kvantum balíčků. Je to správné?

I vy se nejvíc těšíte na ten moment, kdy po štědrovečerní večeři zazvoní zvonek, dětí se rozběhnou k rozsvícenému stromku, spatří dárky a v jejich očích uvidíte ty krásné jiskřičky? To je pro rodiče ten nejkrásnější pocit.

Hračky jsou démonem Vánoc, naučme dnes děti něco jiného
„Je čas ubrat plyn a začít minimalizovat – zmenšovat velikost i počet hraček. Jen to je cesta, jak se vrátit k podstatě Vánoc,“ říká dětská psycholožka.
Kolik dárků je pro děti tak akorát?
Odborníci se shodují, že neexistuje žádné konkrétní číslo, které by jasně určilo, kolik dárků je tak akorát a kolik je už moc. Je důležité, abyste tuto hranici určili vy sami. Rodiče by při nakupování měli mít na paměti také to, že seznam mnoha přání dětí není hned i objednávkou.

Cílem ale je, aby balíčků bylo tolik, aby se dítě každému z nich alespoň chvíli věnovalo. „Každá rodina se řídí jiným pravidlem. Ale tím oblíbeným mezi rodiči je například. pravidlo 4. Jde o to, že svým dětem koupíte na Vánoce jen čtyři dárky. Není to náročné na rozpočet a dítě si najde z každé oblasti něco – něco po čem touží a přeje si to, něco co potřebuje, něco na oblečení, tedy praktické a něco, co si může přečíst,“ začíná vyprávění klinická psycholožka Erika Tkáčová.

Tři dárky jako Ježíšek?
Jiné oblíbené pravidlo hlavně v křesťanských rodinách říká, že dítě by mělo obdržet 3 dárky, stejně jako dostal po narození Ježíšek od Tří králů. „Další pravidlo říká, že na Vánoce se nemá dítě nijak omezovat a má dostat tolik dárků, kolik si přejí a na kolik rodiče finančně mají,“ doplnila.

Ať si dárky užijí
Ať už dítě obdrží dva nebo mnoho dárků, neměli bychom mu brát možnost a prostor, aby si každý jeden dárek užilo všemi smysly. \“Netřeba rychle spěchat s vánoční večeří a rychle si otevřít 20 dárků za 30 minut, protože pak už chce část rodiny dívat v klidu vánoční televizní pořad,\“ upozornila odbornice.

Dopřejte dětem čas a prostor vychutnat si a procítit emoce z každého dárku, který obdrží.

„Moment rozbalování, chvilka zvědavosti, překvapení, údivu a nadšený pohled s příjemným a šťastným pocitem. Nebo možná i zklamání či negativní pocity z toho, že to není ten dárek, který si dítě přálo. I tyto pocity je důležité pro dítě si uvědomit a odžít. Pohrát si s hračkou, případně jí nalézt místo či dát jméno. A když tyto pocity opadnou, dítě „se vrátí zpět“, po chvíli a malé pauze si může otevřít další dárek. A takto může rodina strávit krásný celý vánoční den,“ doplnila Tkáčová.

Plníme si své sny
Rodiče často stráví hodiny v hračkárně nebo v online obchodu s cílem nakoupit svým ratolestem vše, po čem touží a výsledkem je pořádně provětraná platební karta.

„Říká se, že rodiče si zvyknou plnit své nesplněné sny přes své děti. A Vánoce jim k tomu dávají prostor. Někdy se materiálními věcmi snaží dítěti vykompenzovat nedostatek času nebo pozornosti. Nebo si například. „zajistit“ jeho lásku a jeho pozornost. Ať je důvod jakýkoli, rodiče by neměli zapomínat na to, že každým dárkem vysílají k dítěti i vzkaz, že ho poslouchají, že ho vnímají, co má rád a co by si přálo,“ upozornila odbornice.

Z každého rohlíku trošku
Dárky pod vánočním stromečkem by měly být různorodé a pestré. A to nejen podle velikosti a ceny, ale také podle zaměření.

„Důležité je vybrat pro dítě dárek, který je věkově a mentálně přiměřený jeho věku a vyspělosti, aby ho dítě dokázalo využít a těšit se z něj v tom momentě a ne za půl roku, kdy do něj doroste nebo dozraje. Přínosné jsou dárky, které u dítěte probouzejí kreativitu a volnost v dalším životě. Společenské hry mohou zase přispět k rodinné pohodě a rozvoji rodinného pouta trávením času spolu při společné aktivitě,“ navrhuje psycholožka.

Děti milujeme stejně
Když máte více dětí, není nutné, aby dostali úplně stejný počet dárků, ale aby chápali, že dostávají od rodičů stejnou lásku.

Další články autora

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...

Ubytování pro školy v přírodě v srdci Krkonoš

Škola v přírodě je oblíbeným výletem pro děti i dospělé. Najít perfektní ubytování pro školy v...

Nejnovější články

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...
- Reklama -PR článek