Vánoce by neměly být o finančním stresu, do kterého se každý rok dostáváme: Tyto věci opravdu není třeba kupovat, lze na nich ušetřit

- Komerční sdělení -rodina

Vánoční svátky pro mnohé nepředstavují klidné období, ale zejména stres, co se finanční stránky týká. Jak a kde ušetřit?
Většina z nás kupuje během Vánoc plno zbytečností. Zeptejte se sami sebe, jestli skutečně potřebujete to, co nakupujete. O spoustě věcí si jen myslíme, že jsou pro sváteční atmosféru nutné, ale ve skutečnosti je kupujeme jen ze zvyku. Nepředstavují pro nás nic.

Nemusíte se nutně připravit o auru vánoční atmosféry, omezíte-li nákup pár drobností – a věřte, že když se i ty drobnosti nasbírají, společně tvoří nezanedbatelnou částku. Euro sem, euro tam, řeknete si. Ale v konečném důsledku jde o pěknou částku, nad kterou rozhodně nepokrčíte rameny.

Dekorace, které jsou každému ukradeny
Nebudeme si lhát – dekorace a světélka dokážou potěšit srdce a přinést vánočního ducha do domu prakticky okamžitě. Je pravda, že Vánoce mají vycházet zejména z duše, ale řekněme si upřímně, když vidíme rozsvícený stromek, světla a věnce, svět se zdá být pohádkový. Na druhou stranu, na vánoční dekorace utrácíme více peněz než by bylo vhodné.

O největší slávu se přesto postará vánoční strom. Netřeba mít rozsvícený dům a zábradlí, světla na smrku, co stojí venku – ve filmech to sice vypadá krásně, ale většinu času přece trávíte doma. Dokázat sousedům, že k výzdobě máte, není smyslem Vánoc. Také nepotřebujete nový vánoční ubrus, sváteční ubrousky a mnoho ozdob, které na stole zavazují, a upřímně jsou celé rodině ukradeny.

Jistě, když sem tam koupíte jakousi výzdobu, která stojí pár eur, nezdá se to jako obrovský výdaj. Ale představte si, že koupíte takovou drobnost dvakrát týdně po dobu pěti týdnů za, dejme tomu, dvanáct eur. A dohromady jste utratili za zbytečnosti 120 eur.

Dárky pro dárky
Buďte k sobě upřímní – kolik z těch darů, kterými blízké obdarováváte, je naprosto zbytečných a skončí někde na polici či v krabici? Odpovězte si na otázku, zda dar kupujete jen pro to, abyste dotyčnému alespoň něco darovali, nebo jestli ho to skutečně potěší.

Odpověď vás jistě překvapí. Většina z nás zvykne kupovat jen dar pro dar – tedy něco, jen aby se neřeklo, že jsme nic nedarovali. Ale udělá to dotyčnému radost? Využije toho? Neříkám, že není laskavé obdarovat blízké lidi, ale pokud nemáte nápad na vhodný dar, vyvarujte se koupi zbytečností.

S nejlepší kamarádkou si obvykle nic nekupujeme – obdarováváme se jen tehdy, dostaneme-li nápad, co by se druhé mohlo hodit. A to je podle mě zdravý přístup. Nedávejte dar jen proto, že musíte něco darovat. Vánoce jsou o přítomnosti milovaných, ne o hromadě darů pod stromečkem.

Plánujte
Celý rok máte na to, abyste naslouchali vašim blízkým a zjistili, po čem touží. Nápady si během celého roku zapisujte. Uvidíte, že tímto přístupem si usnadníte nakupování vánočních darů, a budete je mít připraveno již v listopadu – a kdo by se nechtěl vyhnout předvánočnímu shonu, že ano?

Druhým přístupem, kterým si v předsvátečním období pomůžete, je postupné odkládání pár eur každý měsíc v roce. Pokud si pokaždé odložíte pár eur na vánoční období, nemusíte sklouznout do dluhů ani do nakupování zbytečností. Také si vyhraďte kompletní rozpočet, který chcete na dary utratit. Takto nepřesáhnete vámi danou hranici, a budete mít přehled, kolik můžete utratit, aniž by vás to zruinovalo.

Hledejte levnější alternativy
Máte-li seznam darů, kterými chcete obdarovat rodinu a známé, pohledejte je po různých stránkách. Na některých je zboží io třetinu levnější, takže v konečném důsledku ušetříte pěkných pár eur. Také se vyplatí nakupovat během celého roku v rámci různých akcií – tak jsem já osobně ušetřila stovky eur. Jak říkám, plánujte dopředu, abyste přesně věděli, jaké zboží chcete. Takto se také vyhnete koupi zbytečností.

Rada nad zlato – počkejte na povánoční výprodeje.

Další články autora

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...

Ubytování pro školy v přírodě v srdci Krkonoš

Škola v přírodě je oblíbeným výletem pro děti i dospělé. Najít perfektní ubytování pro školy v...

Nejnovější články

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...
- Reklama -PR článek