Nechceme, aby nás stále vnímali jako slabší: Více než 10 000 žen z 88 zemí vyslalo do světa silnou výzvu ke změně systému!

- Komerční sdělení -rodina

Podle Světového ekonomického fóra by v současnosti trvalo dalších 136 let, než by bylo dosaženo rovnosti pohlaví. Ve srovnání s obdobím před pandemií je to nárůst o více než třetinu. I vy máte pocit, že v porovnání s muži táhneme jednoduše za kratší konec?
Více než 10 000 žen z 88 zemí vyslalo silnou výzvu ke změně systému s cílem odstranit překážky, kterým čelí

-Iniciativa #HereToBeHeard společnosti Mars využila příběhy 10 319 žen z 88 zemí, aby ukázala, kde ženy vidí největší zdroje genderové nerovnosti.

-Respondentky ve studii nejčastěji mluvily o škodlivých stereotypech, které je stále vnímají jako slabší a méněcenné než muže. Podobně ženy pociťují silnou nerovnost v kariérním růstu.

-Každý – jednotlivci, státní orgány, komunity a firmy – může podniknout konkrétní kroky ke snížení nerovnosti.

Proč jsou ženy v práci dikskriminovány a vydělávají méně než muži?
ŽIVOTNÍ STYL
O 200 eur nižší výplata jen proto, že jste žena: Diskriminace žen na Slovensku v praxi
Nižší plat kvůli mateřství, práce zdarma do konce roku. Proč jsou ženy v práci stále diskriminovány?
Jak dosáhnout prostředí, kde si budeme všichni rovni?
Podle pěti hlavních témat iniciativy #HereToBeHeard ženy považují za nejdůležitější kroky na cestě k rovnosti žen a mužů: větší rozhodovací pravomoci a především odbourání stereotypů o úlohách žen v pracovním a soukromém životě. Na celosvětové studii Mars #HereToBeHeard se zúčastnilo více než 10 000 žen z 88 zemí bez ohledu na jejich rasu, věk, náboženství, zdravotní stav nebo sexualitu.

Studie přichází v době, kdy se propast mezi ženami a muži ještě více rozevřela v důsledku vlivu pandemie Covid-19. Podle Světového ekonomického fóra by v současnosti trvalo dalších 136 let, než by bylo dosaženo rovnosti pohlaví. Ve srovnání s obdobím před pandemií je to nárůst o více než třetinu.

Studie #HereToBeHeard, v jejímž rámci společnost Mars dala ženám možnost vyjádřit se k tomu, co je třeba udělat, aby se dosáhlo prostředí, ve kterém jsou si všichni rovni bez ohledu na pohlaví, odhalila osm klíčových oblastí.

Ženy nejčastěji tvrdily, že je třeba ukončit systémovou diskriminaci a škodlivé genderové stereotypy, které je označují za slabší a méněcenné ve srovnání s muži. V odpovědi na otázku: Co je třeba změnit, aby více žen mohlo naplno využít svůj potenciál?, to uvedlo 80 % respondentek. Téměř stejný podíl žen vnímá nerovnost iv oblasti profesní kariéry. Za stejnou práci dostávají nižší mzdu, nespravedlivé odměňování nebo se setkávají s fenoménem skleněného stropu, který jim, na rozdíl od mužů, často brání postoupit na nejvyšší pracovní pozice.

„Studie #HereToBeHeard jasně ukazuje, že stále existují překážky, které brání ženám plně využít svůj potenciál. Společnost Mars ve střední Evropě aktivně přistupuje k poskytování rovných kariérních příležitostí pro muže i pro ženy. Jsme hrdí na to, že 4 z 9 členů vedoucího týmu ve střední Evropě jsou ženy, což je výsledkem dlouhodobého úsilí o vytvoření pracovního prostředí, ve kterém se může dařit každému bez ohledu na pohlaví,“ říká Zuzana Lošáková, ředitelka pro firemní záležitosti společnosti Mars Central Europe.

Ke zlepšení mohou přispět všichni
Studie #HereToBeHeard také ukázala, že k odstranění genderových rozdílů jsou zapotřebí rozsáhlé systémové změny na úrovni zaměstnavatelů, státních orgánů nebo komunit, jakož i změna v přístupu samotných mužů. Podle 71 % respondentek hrají muži klíčovou roli – některé ženy je vnímají jako jednu z hlavních překážek při využívání jejich potenciálu, ale mnohé ženy považují muže za důležité spojence při dosahování rovnosti žen a mužů.

Mezi doporučeními ke snížení nerovnosti se ve studii uvádí například vytvoření kultury, v níž se ženy mohou sebevědomě vyjadřovat a nemusí napodobovat muže na cestě ke kariérnímu úspěchu. Samozřejmostí by měla být i flexibilní pracovní doba, stejná mateřská a rodičovská dovolená pro obě pohlaví ze strany státu a podniků, prevence a boj proti genderově podmíněnému násilí a nátlaku.

„Ženy ve společnosti Mars mohou dosáhnout svých kariérních ambicí, aniž by ohrozily svou roli matky nebo partnerky. Jsem velmi vděčná za flexibilní pracovní podmínky, které mi umožnily lépe sladit pracovní a osobní život,“ říká Sophie Gaspardová, ředitelka dodavatelského řetězce pro střední Evropu ve společnosti Mars.

Další články autora

Připravte svůj dům pro vaše novorozené miminko

Čekáte v novém roce miminko? Pak jistě máte vybraný kočárek, autosedačku i koupenou a sestavenou postýlku....

Nemocenská, tedy PN: Z čeho a kolik se počítá, kdo má nárok a jak se vyřizuje marodka?

Úkolem příspěvku je finančně pomoci lidem, kteří nemohou aktuálně pracovat ze zdravotních důvodů. Dostanou ji...

Příspěvek při narození dítěte: Přehled, kdo má nárok na jakou částku a jak ho vyřídit

Příspěvek při narození dítěte je jednorázovou dávkou. Díky ní rodiče mohou pokrýt první výdaje, které...

Co jíst na podporu imunity a jak vařit, ať nezničíme všechny cenné vitamíny a živiny? Zásady přípravy jednotlivých potravin, vysvětluje odbornice

Pozor, abyste nezabili všechny vitamíny. Zdlouhavé vaření, pečení či nesprávné skladování mohou ovlivňovat kvalitu ovoce...

Nejnovější články

Připravte svůj dům pro vaše novorozené miminko

Čekáte v novém roce miminko? Pak jistě máte vybraný kočárek, autosedačku i koupenou a sestavenou postýlku....

Nemocenská, tedy PN: Z čeho a kolik se počítá, kdo má nárok a jak se vyřizuje marodka?

Úkolem příspěvku je finančně pomoci lidem, kteří nemohou aktuálně pracovat ze zdravotních důvodů. Dostanou ji...

Příspěvek při narození dítěte: Přehled, kdo má nárok na jakou částku a jak ho vyřídit

Příspěvek při narození dítěte je jednorázovou dávkou. Díky ní rodiče mohou pokrýt první výdaje, které...
- Reklama -PR článek