Co je omikron a jakým rizikem je pro děti? V nemocnicích končí 6krát více dětí ve věku do čtyř let

- Komerční sdělení -rodina

Ještě nic není stoprocentně jisté, protože omikron varianta, která měla centrum v Jihoafrické republice, byla odhalena jen před pár týdny. Od té doby však během pár dní převálcoval celou zemi a rozšířil se i do mnoha jiných zemí světa.

A změnil svou cílovou věkovou kategorii. Lékaři zaznamenali obrovský nárůst potvrzených případů u dětí ve věku od nula do čtyř let, stejně jako u větších dětí.

Třeba se bát? Netřeba dělat paniku, ale opatrnost je určitě na místě. Většina případů má slabý nebo mírný průběh. Zaznamenaly však už i případy do té doby zdravých dětí, které onemocnění podlehly.

Co už víme o variantě omikron?
Varianta omikron objevil 19. listopadu botswanský virolog Sikhulile Moyo z výzkumného institutu v Gaboronu. „Měl jsem husí kůži,“ řekl Financial Times, protože prý na vzorku viděl příliš mnoho mutací. Omikron se od předchozích verzí lišil až příliš.

Přestože omikron byl odhalen v Botswaně, zjistilo se, že centrum má v Jihoafrické republice. O týden po objevu variantu Světová zdravotnická organizace označila za pátou obávanou, právě pro mnohé změny v jeho struktuře.

Čísla z nemocnic nasvědčují tomu, že je infekčnější než dosavadní varianty. V polovině listopadu hlásili v Jihoafrické republice do 500 případů denně. Druhého prosince, což byl čtvrtek, jich bylo více než 11 tisíc a v sobotu více než 16 tisíc.

Denní nárůst byl přibližně 25 procent, což je nevídaná rychlost. Počet nových případů se v podstatě za čtyři dny zdvojnásobí. Potom se to trochu uklidnilo a například 13. prosince přibylo více než 13 tisíc nových případů.

Je nebezpečnější pro děti?
Těžko říct. Lékaři ale zatím upozorňují, že hospitalizují mnohem více dětí, než tomu bylo v předchozích vlnách. Epidemiolog Eric Liang Feigl-Ding tvrdí, že mají „v nemocnicích neúměrně více dětí“.

„Srovnejme starou vlnu v květnu (modrou barvou) s novou omikron vlnou (oranžovou barvou) v hospitalizacích podle věkové kategorie. Všimněte si, jak neúměrně teď (covid) posílá šestkrát více dětí ve věku od nula do čtyř let do nemocnice během prvních dvou týdnů obou vln,“ napsal a přiložil graf.

Odbornice z oblasti veřejného zdravotnictví Ntsakisi Maluleke v provincii Gauteng pro Reuters řekla, že z více než 1500 přijatých pacientů v nemocnici měli 113 dětí ve věku do devíti let. „Lékaři nás uklidňují, že děti mají mírný průběh,“ dodala.

Není to ovšem pravidlo. Lékařka Rudo Mathivha, šéfka jednotky intenzivní péče v nemocnici Chris Hani Baragwanath tvrdí, že situace je „dost znepokojující“.

Dříve podle ní děti zvládaly covid lépe. Nakazily se a často byly asymptomatické. „Nyní je vidíme přicházet s mírnými až vážnými symptomy, potřebují kyslík, podpůrnou léčbu, potřebují zůstat v nemocnici několik dní,“ dodala.

V nemocnici prý měla i úmrtí. „Ale co mi skutečně zlomilo srdce, včera, 15leté dříve zdravé dítě, žádná onemocnění. Dva dny horečky, přichází do nemocnice, test na covid pozitivní a doslova zchátral před našima očima a nic, žádná podpůrná léčba, kterou bychom mu mohli pomoci,“ řekla s tím, že „pacienta jsme ztratili. Bylo to u nás poprvé, co na covid zemřelo dítě bez předchozích zdravotních problémů, o kterém vím.”

Nedělejme závěry my
Takové jsou zkušenosti lékařů z nemocnic v postižených oblastech. Přestože existují vážné případy a bohužel i úmrtí, většina lékařů se shoduje, že průběh je v mnoha případech mírný. To však nic nemění na tom, že děti tentokrát skutečně churavějí. Tak či onak, nedělejme závěry my, ale počkejme si na výsledky analýzy odborníků a vědců.

Někteří lékaři zatím odhadují, že jelikož je omikron infekčnější, měl by být méně nebezpečný. A za druhé, jelikož je infekčnější, měla by vytlačit nebezpečnější delta variantu. Ale to jsou jen spekulace.

Omikron už je iv Evropě i přímo na Slovensku, průběh je zatím mírný. Tak či onak, i když je průběh u většiny nakažených mírný, je třeba myslet na to, že čím více nakažených, tím více vážných případů, protože z tisíce nakažených je pár procent vážných případů pár lidí, ale z milionu je to pár tisíc. Proto je třeba se chránit, a tím chránit i zranitelné kolem nás.

Další články autora

Připravte svůj dům pro vaše novorozené miminko

Čekáte v novém roce miminko? Pak jistě máte vybraný kočárek, autosedačku i koupenou a sestavenou postýlku....

Nemocenská, tedy PN: Z čeho a kolik se počítá, kdo má nárok a jak se vyřizuje marodka?

Úkolem příspěvku je finančně pomoci lidem, kteří nemohou aktuálně pracovat ze zdravotních důvodů. Dostanou ji...

Příspěvek při narození dítěte: Přehled, kdo má nárok na jakou částku a jak ho vyřídit

Příspěvek při narození dítěte je jednorázovou dávkou. Díky ní rodiče mohou pokrýt první výdaje, které...

Co jíst na podporu imunity a jak vařit, ať nezničíme všechny cenné vitamíny a živiny? Zásady přípravy jednotlivých potravin, vysvětluje odbornice

Pozor, abyste nezabili všechny vitamíny. Zdlouhavé vaření, pečení či nesprávné skladování mohou ovlivňovat kvalitu ovoce...

Nejnovější články

Připravte svůj dům pro vaše novorozené miminko

Čekáte v novém roce miminko? Pak jistě máte vybraný kočárek, autosedačku i koupenou a sestavenou postýlku....

Nemocenská, tedy PN: Z čeho a kolik se počítá, kdo má nárok a jak se vyřizuje marodka?

Úkolem příspěvku je finančně pomoci lidem, kteří nemohou aktuálně pracovat ze zdravotních důvodů. Dostanou ji...

Příspěvek při narození dítěte: Přehled, kdo má nárok na jakou částku a jak ho vyřídit

Příspěvek při narození dítěte je jednorázovou dávkou. Díky ní rodiče mohou pokrýt první výdaje, které...
- Reklama -PR článek