Co je omikron a jakým rizikem je pro děti? V nemocnicích končí 6krát více dětí ve věku do čtyř let

- Komerční sdělení -rodina

Ještě nic není stoprocentně jisté, protože omikron varianta, která měla centrum v Jihoafrické republice, byla odhalena jen před pár týdny. Od té doby však během pár dní převálcoval celou zemi a rozšířil se i do mnoha jiných zemí světa.

A změnil svou cílovou věkovou kategorii. Lékaři zaznamenali obrovský nárůst potvrzených případů u dětí ve věku od nula do čtyř let, stejně jako u větších dětí.

Třeba se bát? Netřeba dělat paniku, ale opatrnost je určitě na místě. Většina případů má slabý nebo mírný průběh. Zaznamenaly však už i případy do té doby zdravých dětí, které onemocnění podlehly.

Co už víme o variantě omikron?
Varianta omikron objevil 19. listopadu botswanský virolog Sikhulile Moyo z výzkumného institutu v Gaboronu. „Měl jsem husí kůži,“ řekl Financial Times, protože prý na vzorku viděl příliš mnoho mutací. Omikron se od předchozích verzí lišil až příliš.

Přestože omikron byl odhalen v Botswaně, zjistilo se, že centrum má v Jihoafrické republice. O týden po objevu variantu Světová zdravotnická organizace označila za pátou obávanou, právě pro mnohé změny v jeho struktuře.

Čísla z nemocnic nasvědčují tomu, že je infekčnější než dosavadní varianty. V polovině listopadu hlásili v Jihoafrické republice do 500 případů denně. Druhého prosince, což byl čtvrtek, jich bylo více než 11 tisíc a v sobotu více než 16 tisíc.

Denní nárůst byl přibližně 25 procent, což je nevídaná rychlost. Počet nových případů se v podstatě za čtyři dny zdvojnásobí. Potom se to trochu uklidnilo a například 13. prosince přibylo více než 13 tisíc nových případů.

Je nebezpečnější pro děti?
Těžko říct. Lékaři ale zatím upozorňují, že hospitalizují mnohem více dětí, než tomu bylo v předchozích vlnách. Epidemiolog Eric Liang Feigl-Ding tvrdí, že mají „v nemocnicích neúměrně více dětí“.

„Srovnejme starou vlnu v květnu (modrou barvou) s novou omikron vlnou (oranžovou barvou) v hospitalizacích podle věkové kategorie. Všimněte si, jak neúměrně teď (covid) posílá šestkrát více dětí ve věku od nula do čtyř let do nemocnice během prvních dvou týdnů obou vln,“ napsal a přiložil graf.

Odbornice z oblasti veřejného zdravotnictví Ntsakisi Maluleke v provincii Gauteng pro Reuters řekla, že z více než 1500 přijatých pacientů v nemocnici měli 113 dětí ve věku do devíti let. „Lékaři nás uklidňují, že děti mají mírný průběh,“ dodala.

Není to ovšem pravidlo. Lékařka Rudo Mathivha, šéfka jednotky intenzivní péče v nemocnici Chris Hani Baragwanath tvrdí, že situace je „dost znepokojující“.

Dříve podle ní děti zvládaly covid lépe. Nakazily se a často byly asymptomatické. „Nyní je vidíme přicházet s mírnými až vážnými symptomy, potřebují kyslík, podpůrnou léčbu, potřebují zůstat v nemocnici několik dní,“ dodala.

V nemocnici prý měla i úmrtí. „Ale co mi skutečně zlomilo srdce, včera, 15leté dříve zdravé dítě, žádná onemocnění. Dva dny horečky, přichází do nemocnice, test na covid pozitivní a doslova zchátral před našima očima a nic, žádná podpůrná léčba, kterou bychom mu mohli pomoci,“ řekla s tím, že „pacienta jsme ztratili. Bylo to u nás poprvé, co na covid zemřelo dítě bez předchozích zdravotních problémů, o kterém vím.”

Nedělejme závěry my
Takové jsou zkušenosti lékařů z nemocnic v postižených oblastech. Přestože existují vážné případy a bohužel i úmrtí, většina lékařů se shoduje, že průběh je v mnoha případech mírný. To však nic nemění na tom, že děti tentokrát skutečně churavějí. Tak či onak, nedělejme závěry my, ale počkejme si na výsledky analýzy odborníků a vědců.

Někteří lékaři zatím odhadují, že jelikož je omikron infekčnější, měl by být méně nebezpečný. A za druhé, jelikož je infekčnější, měla by vytlačit nebezpečnější delta variantu. Ale to jsou jen spekulace.

Omikron už je iv Evropě i přímo na Slovensku, průběh je zatím mírný. Tak či onak, i když je průběh u většiny nakažených mírný, je třeba myslet na to, že čím více nakažených, tím více vážných případů, protože z tisíce nakažených je pár procent vážných případů pár lidí, ale z milionu je to pár tisíc. Proto je třeba se chránit, a tím chránit i zranitelné kolem nás.

Další články autora

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...

Ubytování pro školy v přírodě v srdci Krkonoš

Škola v přírodě je oblíbeným výletem pro děti i dospělé. Najít perfektní ubytování pro školy v...

Nejnovější články

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...
- Reklama -PR článek