Znáte magickou sílu adventu? Dnes je 4. adventní neděle – ukažte i dětem, co skutečně znamená

- Komerční sdělení -rodina

Jak vznikl advent…
Většina z vás má asi tušení, kdy se začalo slavit toto výjimečné období. Jelikož celé svátky jsou spojeny s narozením Ježíška, advent má tuto radostnou emoci ještě prohloubit.

Již ve své podstatě, jelikož pochází z latinského slova ‚adventus‘, znamená příchod Spasitele na svět. Slavit se začalo přibližně od 4. století. Adventní období se však jako příprava na vánoční svátky ustálila až od 11. století do podoby, v jaké ji známe dnes – na poslední čtyři týdny před Štědrým dnem.

Začal se advent: Víte, že existuje krásný příběh, jak vznikl adventní věnec i mnohé další z naší historie? Připomíná etnoložka
Začíná Advent. I proto nám dnes etnoložka připomene, na které slovenské vánoční zvyky bychom neměli zapomenout a vést k nim i naše děti.
Vděčíme za to papeži Gregorovi (do té doby měl advent 2-6 svátečních neděl, ale pravoslavná církev má dodnes 6 adventních týdnů jako období čekání na boží narození).

Advent byl vždy časem půstu, při kterém se měli lidé namísto konzumování nadměrného množství jídla a pití věnovat zbožnému rozjímání a střídmosti.

Čtyři neděle před Štědrým dnem – co symbolizují?
První adventní nedělí, mezi 27. listopadem a 3. prosincem, začíná nový liturgický rok a každá adventní neděle má i svůj specifický liturgický význam.

První vybízí k bedlivosti, druhá je ve znamení pokání, třetí radosti a čtvrtá hovoří o událostech bezprostředně před narozením Ježíše. Advent nakonec vrcholí vigilií, čili Svátkem narození Páně. Každá z adventních neděl má také své lidové označení – železná, bronzová, stříbrná a zlatá.

Adventní věnec: Čtyři či pět svíček?
Během každé ze čtyř nedělí zapalujete svíčku na vašem adventním věnci možná právě s dětmi. Ve smyslu našich krásných tradic a zvyků nezapomeňte dítěti vysvětlit, proč se vlastně adventní věnec chystá.

Světlo čtyř postupně hořících svící vyjadřuje přicházejícího Ježíše, který rozptyluje temnotu a strach, protože on je „světlo světa“.

V našich končinách známe adventní věnce hlavně se čtyřmi svíčkami, ale věděli jste, že po správnosti by jich mělo být pět? Každý z nich něco symbolizuje:

  1. svíčka je pojmenována jako naděje, zapaluje se na první, tzn. železnou, adventní neděli
  2. svíčka má symbolizovat mír, hoří během druhé, tzn. bronzové, adventní neděle
  3. svíčka znamená přátelství. Zapalujeme ji během třetí adventní neděle. stříbrné
  4. svíčka má název láska. Svítí během poslední čtvrté, tzn. zlaté, adventní neděle.

A co symbolizuje 5. svíčka? Je-li součástí věnce, měla by být odlišné barvy než ostatní svíčky – představuje samotného Ježíše Krista. Zapaluje se na Štědrý den jako symbol jeho příchodu.

Barvy adventu
Pravý adventní věnec by měl být vyhotoven do kruhu, což znamená celistvost, spojení, jednotu. Jeho součástí by mělo být něco zeleného, ​​například větvičky z jehličnatých stromů – symbolizují život. Věnec z proutí či slámy má odhánět zlé duchy a být pro příbytek požehnáním.

Svíčky by se měly zapalovat vždy po směru hodinových ručiček – tak plyne čas. Barvou adventu je fialová. Jsou jí vyzdobeny svíčky v kostelech, oltáře, ale například i sutana faráře.

Další články autora

Nejlepší venkovní hračky pro letní zábavu

Hledáte inspiraci, jak oživit letní dny vašich dětí venku? Zkuste skákací hrady, vodní stoly nebo...

Hledáte psychologa pro dítě?

Děti jsou bezbranná stvoření. Mají-li milující rodiče a žijí-li v sociálně přijatelném prostředí, je jejich...

Zoologická zahrada: okno do světa divočiny

Zoologická zahrada je místem, kde se setkává lidská zvědavost s tajemným světem zvířat. Jde o...

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

Nejnovější články

Nejlepší venkovní hračky pro letní zábavu

Hledáte inspiraci, jak oživit letní dny vašich dětí venku? Zkuste skákací hrady, vodní stoly nebo...

Hledáte psychologa pro dítě?

Děti jsou bezbranná stvoření. Mají-li milující rodiče a žijí-li v sociálně přijatelném prostředí, je jejich...

Zoologická zahrada: okno do světa divočiny

Zoologická zahrada je místem, kde se setkává lidská zvědavost s tajemným světem zvířat. Jde o...
- Reklama -PR článek