22 nejkrásnějších vánočních pohádek a komedií, které byste si s dětmi měli podívat

- Komerční sdělení -rodina

Pravdou je, že v poslední době vzniklo několik nových moderních pohádek či trháků s tématikou Vánoc. Všude se to Santami jen hemží. Ale jen velmi málo z nich je schopno plnohodnotně nahradit vánoční pohádky, na které jsme si zvykli, takříkajíc zlidověli a stali se nedílnou součástí Vánoc. Jedná se o klasické filmové pohádky ze starého Československa, koprodukční, a za zmínku stojí i několik zahraničních. Zde je seznam 22 nejkrásnějších vánočních pohádek a komedií, které byste si měli vidět.
Vybrali jsme pro vás 22 nejkrásnějších vánočních pohádek: mezi nimi 12 našich, starých slovenských či československých nebo sovětských a 10 zahraničních pohádek, které vám doma mohou pomoci navodit tu správnou vánoční atmosféru. Ne všechny obsahují tématiku Vánoc, ale tím, že jsme si na ně každé Vánoce zvykli, se staly jejich neodmyslitelnou součástí.

Mnohé se odehrávají v zimě, zobrazují překrásné sněhové scenérie nebo v nich vystupují „věční“ herci, na které se nedá nikdy zapomenout.

Umíte si například některé Vánoce představit bez hlášek jako: „Tak já jsem tajtrlík? Za první nevím, co to je, a za druhé mě to uráží!“ „Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květu, od rána až do noci, budeš vonět světu.“ „Je ti teplo holčička? Teplo ti je, krasavice? A co ti šije, hlupáku starý! Už mi ruce i nohy omrzly…!“ „Na konééééééé! Žádné nemáme. Tak utíkejme…“

1) Tři oříšky pro Popelku
Mezi špičku pohádkové filmové klasiky (zejména na Vánoce) se řadí v roce 1973 natočená koprodukční pohádka Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku s úžasnou Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem. Přestože scénář vycházel z pohádky Boženy Němcové, od jiných zpracování se odlišuje emancipovanou a aktivní, macochou a nevlastní sestrou Dorou utlačovaná Popelkou. Poetické kouzlo dodávají pohádce zimní exteriéry natáčené iv okolí zámku Moritzburg v Německu. Tady je mimochodem 24 faktů, které jste možná o pohádce vůbec netušili.

2) Mrazík
Přestože tato pohádka se oblibě v Rusku či Americe netěší, u nás se stala vánoční stálicí. Stala se TOP pohádkou vysílanou právě o Vánocích. Kdo by si nezamiloval pracovitou a skromnou, něžnou Nastěnku, rozmazlenou, ošklivou Marfuši v kultovní scéně louskání lískových oříšků, samolibého, ale statečného Ivana, kouzelného Mrázika či Babu Jagu z domku na slepičí nožce?

Režisér Alexander Arturovič Rou si za film z Benátek odnesl také cenu Zlatý lev! O Mrazíkovi jsme psali víc – například – které postavě z filmu se nejvíce podobáte? A pokud ruských pohádek nemáte dost, doporučujeme shlédnout i například Krásnou Varvaru nebo Království křivých zrcadel.

3) Princezna se zlatou hvězdou v čele
Volná adaptace lidové slovenské pohádky zaznamenané Boženou Němcovou lámala po natočení v roce 1959 Martinem Fričem rekordy v návštěvnosti. Vánoce bez ní by snad ani neexistovaly. Princezna Lada s hvězdičkou na čele se pod rouškou noci a v myším kožíšku rozhodne utéct od krále Kazisvěta, aby útočiště našla u spravedlivého prince Radovana. Při této pohádce nejlepší děti naučíte, jak krásně lze dialogy veršovat. Od začátku do zdárného konce.

Z těchto starších pohádek doporučujeme i pohádky Dařbuján a Pandrhola a Obušku, z pytle ven!

4) Princ a Večernice
Libuše Šafránková je herečka, kterou snad nahradit v roli princezny by ani nebylo možné. V této pohádce si zahrála krásnou Večernici, hvězdu z oblohy, kterou unesl zlý král Mrakomor a princ Velen ji má vysvobodit. Na této cestě projde mladý, lehkomyslný princ přerodem, čímž si vyslouží i úctu švagrů Měsíčníka, Slunečníka a Větrníka, ale i svého otce krále. Film natočil Václav Vorlíček v roce 1978 a stále jsme se ho „nepřejedli“.

5) Pyšná princezna nebo Král Drozdia brada
Opět podle předlohy knihy Boženy Němcové natočil v roce 1952 Bořivoj Zeman pohádku Pyšná princezna – o pyšné Krasomile vychované třemi chamtivými rádci a princi Miroslavovi, který ji přes zpěv a lásku naučí pokoře. Podobně to je iv československé pohádce Král Drozdia brada (koprodukce s Německem) z roku 1984, kde pokoře a pracovitosti učí pyšnou princeznu Annu král Jan.

6) Pohádkové „werichovky“
Co mají společné pohádky Byl jednou jeden král (1954), Císařův pekař (1951) a Pekařův císař (1951)? Vystupuje v nich slavný a neopakovatelně originální Jan Werich, pohádkový král Já První, císař Rudolf II i obyčejný pekař Matej. Bez nich by prostě Vánoce nebyly Vánocemi a naše děti by neznaly naši historii.

7) Pacho hybský zbojník
Legendární slovenská komedie od Martina Ťapáka s Josefem Kronerem velmi svérázně zpracovává pověst o zbojníkovi Jánošíkovi: mění ho na zbojníka Pacha, jeho pravý opak: malý, slabý a nejdříve

mu moc o chudých nejde. No arogance a samolibost šlechty ho nakonec přinutí stát se vůdcem zbojníků.

Věděli jste, že na dialozích se podíleli i naši komici Milan Lasica a Julii Satinský? Pak se nedivme, že se nám ještě sní: „Na konéééé… Žádné nemáme. Tak utíkejme.“ Nebo „ej, Hybe, Hybe, podlehli jsme vlastní chybě.“

Z tradičních pohádek ještě doporučujeme Nebojsa a Plavčík a Vratko (jinak řečeno Tři zlaté vlasy dědy Vševěda).

8) Perinbaba
Kdo by neznal pohádku o nebojácném Jakubovi, něžné Alžbětce, záludné Zubaté a Perinbabce, která ovládá a řídí počasí svou sněžnou peřinou? Vánoce bez legendární Perinbaby by ani nebyly Vánocemi. Film Juraje Jakubiska premiéroval ještě v roce 1985 na Benátském filmovém festivalu – o pár let tedy oslaví čtyřicátku! Kdo by chtěl, ZDE je o pohádce více zajímavostí!

9) S tebou mě baví svět
Následující dvě pohádky či spíše komedie režírovala Marie Poledňáková: v roce 1982 natočila S tebou mě baví svět s našimi herci Júliusem Satinským či Zdenkou Studenkovou o rodinné dovolené tří tatínků se šesti dětmi v malebné beskydské cha. Je plná humoru a tradičně vánoční. „Ale už toho mám dost… My taky, Matísek se pos*al! Durch?“

10) Jak vytrhnout velrybě židli
No jak? Zkuste najít u svých dětí odpovědi. Tomáš Holý, čilý, temperamentní, podnikavý Vašek se rozhodl mamince najít partnera a sobě tatínka, protože jednoho přece potřebuje. A tak vzniká spousta humorných scén – i proto, že původní táta horolezec se ve skutečnosti nezabil. „Všichni kluci mají tátu, jen já nemám ani psa.“

Seznamuje se s náčelníkem Horské služby a show může začít. Protože „ne mně se můžeš spolehnout!“ O rok později natočila Poledňáková druhou část Jak dostat tatínka do polepšovny (1978).

11) Pelíšky
Film z roku 1998 je určen zejména pro rodiny s teenagery. Legendární hlášky o sklenářích, nástěnce a scény se svojským sousedem se staly neodmyslitelnou součástí naší generace. Chcete-li vašim dětem ukázat význam a diktaturu minulé doby v přijatelné, ne příliš naučné formě a zároveň je rozveselit opravdu kvalitními hereckými výkony, tento film je k tomu více než stvořený.

12) Rok na vesnici
Během svátků přichází i ten správný čas, abyste dětem ukázali původní české tradice a pěstovali tak v nich lásku k folklóru. V tomto období zvykne veřejnoprávní televize vysílat i muzikální dokument Rok na vesnici (nebo jiné, podobné dokumenty) z roku 1967. Prostřednictvím zvyklostí a tradičních tanců ukážete dětem, jak žili naši předkové a jak vypadalo Slovensko v minulosti.

10 nejkrásnějších vánočních pohádek ze zahraničí:
1) Vánoční koleda (Christmas Carol)
Klasická pohádka Charlese Dickense v sobě ukrývá pravou podstatu vánočních svátků. Uvědomit si své chyby, využít šanci k nápravě a pomoci těm, na kterých nám záleží. Román se dočkal mnoha filmových zpracování, do pozornosti dáváme právě film Disneyho z roku 2009 od Roberta Zeměckise, který využil inovativní technologii. V animaci najdete ve vícero rolích úžasného komika a herce Jima Carreyho, ale také Garyho Oldmana či Colina Firtha.

2) Polární expres
I když pohádku její tvůrci zpracovali ještě v době, kdy 3D nebylo samozřejmostí, překvapí vás dokonalostí a precizní prací. Příběh o cestě vlakem zasněženou krajinou, do kterého bylo přizváno několik dětí, vytvořil opět Robert Zemeckis – jako strojvedoucího možná poznáte Toma Hankse v animované podobě. V cíli čeká na děti nádherná odměna. Dostanou se k Santovi! No symbol rolniček přetrvá i po skončení pohádky.

3) Sám doma, i Sám doma: Ztracený v New Yorku
Vánoce bez Macaulaya Culkina si snad ani neumíme představit. McCallisterovci každoročně obývají domy milionů lidí právě na Vánoce – nejspíš zapomenou malého Kevina doma, ve druhé části omylem nasedne do letadla do New Yorku. Každý jednou se ale setká se stejnými dlouhoprstými. Ale vynalézavý a nebojácný Kevin si s nimi poradí.

4) Ledové království
Ze studia Walta Disneyho vznikla i pohádka inspirovaná tou z pera Hanse Christiana Andersena – Sněhová královna. Sice první část vznikla ještě v roce 2013, ale od té doby se každé Vánoce blíží do našich obýváků. které dítě nezbožňuje sněhuláka Olafa nebo vtipného soba Svena? Ledovou královnu Elsu a její optimistickou a odvážnou sestru Annu, která v první části osvobozuje království Arendelle zpod věčné zimy? Věděli jste, že tvůrci si kvůli Svenovi přivezli do studií skutečného soba, aby ho mohli podrobně prostudovat?

5) Grinčovky
Filmových i kreslených adaptací známého zeleného stvoření Grinč, nenávidícího Vánoce – vlastně všechno a všechny, najdete mnoho. Vycházejí z knihy Dr. Seusse ještě z padesátých let (1957) a kritizuje v ní komercializaci Vánoc. Prohlédnout si s dětmi doporučujeme tento: Jak Grinč ukradl Vánoce ještě z roku 2000 s nezapomenutelným Jimem Carreym, který má humor jednoduše v krvi.

6) Louskáček a čtyři království
Na televizních obrazovkách si už několik let můžeme vychutnat

nech i klasiku ve fantastickém zpracování ze studia Disney Louskáček a čtyři království s hvězdami jako Morgan Freeman, Keira Knightley, Helen Mirren a dalšími. Pohádkový příběh se kroutí kolem holčičky Kláry, která se vypraví na cestu do fantastického světa čtyř království, kde panuje neklid, aby našla klíček k vánočnímu daru od své zesnulé mámy.

7) Klaus
Oceněná a kritiky pozitivně hodnocená animovaná pohádka Klaus (2019) si jistě získá vaše srdce. Radíme si ji nenechat ujít. Začíná odchodem mladíka, pošťáka Jespera na opuštěný, ledový ostrov blízko Severního pólu, kde se seznámí s výrobcem hraček Klausem, žijícím osamoceně v domě plném hraček. Zapadaných prachem. Jesper ho přesvědčí, že hračky by měly být porozdávány dětem. Síla přátelství postupně mění ledový ostrov a roztaje i vaše srdce.

Pro milovníky ovečky Shaun – nedávno vyšla i její vánoční verze Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas!

8) Malý lord
Starší film německé produkce je skvělou volbou pro rodinné odpoledne. Jde o příběh malého chlapečka, kterému zemřel táta a kvůli tomu zůstal žít osamocený s mámou. Jednoho dne se dozví, že má ještě dědečka, o jehož přízeň bude bojovat. Získat si jeho srdce nebude snadný úkol, ale Vánoce dokáží spojit a smazat jakékoli překážky a mohou znamenat šťastný konec i pro tuto rodinu.

9) Kudrnatá Sue
Život je plný nečekaných událostí a když někdy ztratíte svoji rodinu, stále máte šanci najít štěstí a lásku u naprosto cizích lidí. Osud takto spojí i netradiční trojici – bohatou právničku, tuláka a jeho malou kamarádku, téměř dcerku Sue. Nezbedná kudrnatá dívka svým šarmem a bezprostředností chytí za srdce i tyto dva lidi a díky jejímu nebadanému úsilí se z nich stane nová rodina.

10) Film s křesťanskou tématikou
Vedle všech filmů byste neměli zapomenout ani na pravého ducha Vánoc a přiblížit dětem jejich křesťanské vnímání. V nabídce televizí jistě naleznete několik náboženských filmů o narození Ježíše Krista, pomocí kterých máte možnost lépe vysvětlit význam vánočních svátků.

Další články autora

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...

Ubytování pro školy v přírodě v srdci Krkonoš

Škola v přírodě je oblíbeným výletem pro děti i dospělé. Najít perfektní ubytování pro školy v...

Nejnovější články

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...
- Reklama -PR článek