Domácí práce a děti: Jsou opravdu důležité, kdy začít a jak je naučit ustlat si postel? Krok za krokem je třeba je vést k povinnostem

- Komerční sdělení -rodina

Ani vás už nebaví ustavičně po dětech všechno uklízet? Čekáte na ten kouzelný moment, kdy si budou umět samy alespoň ustlat? I když většinu dětí nebaví dělat domácí práce, díky struktuře a dobrým návykům je to můžeme naučit dříve. Jak vést děti k povinnostem?

Proč jsou domácí práce pro děti důležité?
Zadat dítěti znovu a znovu roli, které neudělá dobře nebo vůbec vyžaduje velkou trpělivost ze strany rodičů. Avšak neměli bychom polevit, i když víme, že sami to uděláme rychleji a lépe.

Úlohy z oblasti domácích prací učí děti mnoho důležitých emocionálních a sociálních poznatků. Právě plněním úkolů, které jim zadáme se učí se být zodpovědnými lidmi, uvědomují si důležitost sebeprezentace a poznají, jaký je to skvělý pocit, když si splní svůj úkol.

Již děti ve věku 2-3 roky bychom měli vést k prvním povinnostem. Co už zvládají v tomto věku?

Samostatnější a šťastnější
I tak jednoduchá práce, jako je ustlání postele, může mít významný vliv na děti. Výzkum ukázal, že ti, kteří jako děti dostávají od rodičů domácí práce, jsou v dospělosti šťastnější, zdravější a nezávislejší.

Tyto úkoly zlepšují jejich sebeúctu, protože si uvědomují, že jsou schopni něco změnit. Zároveň získají pocit úspěchu a vidí, jak jejich chování ovlivňuje jiné lidi. Také se zapojují do fungování domácnosti, což je velmi důležitý moment sounáležitosti k rodině.

Mít sebevědomé a nezávislé dítě je snem každého rodiče. Jak na to?

Popravdě řečeno, stisk postele je jednou z nejlepších domácích prací, které můžete zadat vašemu mrňousovi už v raném věku. Je to jednoduché a netrvá to příliš dlouho, ovšem musí získat cvik. Kromě pocitu hrdosti, když úkol zvládne se naučí, že každou práci je třeba dokončit. Navíc, pokud den volna začíná pochvalou za dobře vykonanou práci je to skvělý začátek.

Jak naučit dítě si ustlat postel?
Psychoterapeutka Amy Morin, LCSW, autorka knihy „13 věcí, které dělají silné děti“ navrhuje začít co nejkonkrétněji. Dávejte dětem podrobné pokyny – od napravování povlečení, vyrovnání plachty až po uložení polštářů.

Určitě je užitečné ukázat dítěti každý krok a vysvětlit mu, jak a proč to děláte. (Například: „Nejdřív narovnám plachtu, pak natáhnu přikrývku a podobně). Nasměrujte je, aby nejprve narovnali ložní prádlo z jedné strany a pak ať udělají totéž na druhé straně. Ukažte jim, jak by měla postel vypadat, když už je hotová.

Krok po kroku
Nebojte se toho, že postel nebude hned vypadat stoprocentně. Dopřejte dětem dostatek času, aby získaly potřebné dovednosti. Dobrým způsobem je, když je každý den naučíte jednu součást stisku postele, ne všechno najednou. Takže nejprve jim ukažte, jak se vyrovná plachta a nechte je to nacvičit. Teprve když to zvládnou pokračujte natřásáním přikrývek a podobně. Když spolu všechno přejdete, dejte jim šanci ustlat celou postel, než vy budete jen dohlížet.

Aby to bylo o něco zábavnější, nechte dítě „učit“ panenku nebo plyšové zvířátko, než ustlat postel. Taková nevinná hra posílí jeho dovednosti a čím více bude trénovat, tím bude sebevědomější. Můžete to spojit s představou nové velké postele – čím dříve se naučí ustýlat si postel, tím dříve bude moci spát v nové pro „velkáče“, protože „velkáči“ si musí postel ustýlat.

Nestresujte sebe ani děti
K učení stisků postele si vyberte volný den, kdy nikam nespěcháte. Ideální je začít o prázdninách, abyste mohli každý den sledovat posun. Povzbuzení je i v tomto případě velkou motivací, takže i když není něco stoprocentně perfektní, pochvalte dítě za práci, kterou udělalo.

Odmítá ustlat si postel?
Máte tvrdohlavé dítě, které jednoduše odmítá ustlat si postel? Namísto zákazů a příkazů zvolte cestu privilegií, která získají po dokončení úlohy. Například, elektroniku může použít teprve tehdy, když si ustele postel. V tomto momentě je tedy na dítěti, aby se rozhodlo, jestli chce být na mobilu nebo ne.

Další články autora

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...

Ubytování pro školy v přírodě v srdci Krkonoš

Škola v přírodě je oblíbeným výletem pro děti i dospělé. Najít perfektní ubytování pro školy v...

Nejnovější články

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...
- Reklama -PR článek