Linka dětské jistoty je tu pro vás i přes svátky: Zde je kompletní seznam důležitých čísel pro děti i mládež

- Komerční sdělení -rodina

to je šest čísel, které stojí za to si zapamatovat. Vánoční čas je na jedné straně netrpělivě očekávané období plné oslav, srdečnosti, dobré vůle, klidu a míru. No pro rodiny, zejména malé děti a mladé lidi, kteří v tomto náročném období přišli o někoho blízkého, člena rodiny, přátel, nebo zažívají hospitalizaci, ztrátu zaměstnání rodiče, zákaz setkávání, to bude psychicky náročné. Linka dětské jistoty proto upozorňuje: JSME ZDE PRO VÁS, vždy, když to potřebujete.
Psychologové z Linky dětské jistoty, n.o. již 25 let pomáhají každý jeden den, 24/7, tedy nonstop, bezplatně, anonymně, přes den iv noci, víkendy i během svátků, a v rámci celé České republiky komukoli, kdo to potřebuje (za celou dobu existence to bylo více než 3 mil. volání, četů, emailů).

Každoročně se jedná o 100 000 mladých lidí a dětí. Blíží se čas vánočních svátků a proto připomíná, že fungovat bude v plném nasazení i přes ně. „Musíme si uvědomit, že vynucené změny, ztráty, nejasnosti výrazně ovlivňují psychickou stabilitu dětí a mladých lidí, proto potřebují ještě větší podporu a pomoc ze strany nás, dospělých,“ říká psycholožka a odborná garantka LDI Katarína Trlicová.

Další pandemické Vánoce před námi
„Děti a mládež iv předvánočním a vánočním období řeší běžné starosti a problémy, ale přežívají i obtížné životní situace, kdy se potřebují na někoho obrátit či požádat o pomoc odborníka. Dá se předpokládat, že letošní Vánoce budou pro ně velmi náročné na psychické prožívání, protože už dlouho žijeme s přívlastkem pandemie, která mnohým rodinám poznamenala život a dětem a mladým lidem vnesla do přežívání nové nepoznané změny. Proto u nich i právem vznikají obavy, jaké letos Vánoce budou,“ dodává Trlicová.

Podle programové ředitelky LDI Táni Ivanič Rybanské je to právě čas svátků, kdy linka zaznamenává zvýšený počet hovorů, četů i e-mailů. A nejen počet, ale také závažnost hovorů je zejména pro přetrvávání pandemie větší.

Děti špatně snášejí odloučení od vrstevníků
„Nejvýraznější jsou pocity nejistoty, strachu o sebe, zdraví rodičů a prarodičů, o jejich práci, existenci… Prožívají změny v rituálech svého života, v procesu vzdělávání a online vzdělávání, mají strach z budoucnosti, špatně snášejí odloučení od vrstevníků i od širší rodiny ,“ upozorňuje dále Trlicová. Podle ní je třeba zpozornět iv souvislosti se sociálními sítěmi, které sice na jedné straně pomáhají udržovat sociální vztahy, ale nabízejí stále dost prostoru na kyberšikanu, stalking, šíření dezinformací a další negativní jevy.

Úzkosti, strach, deprese i sebepoškozování
Kromě mladých lidí a dětí (71% z toho jsou děti 12-18-leté) se však na Linku pomoci na tel.č. 116 111 obracejí i dospělí a od vypuknutí pandemie i zvýšený počet seniorů. „V době svátků volají na linku mladí lidé, kteří se cítí osamělí, děti z dětských domovů, sociálních zařízení, z romských komunit. Zaznamenáváme i více hovorů, které se týkají násilí v rodině, zanedbávání dítěte, psychického a fyzického týrání, různých zdravotních problémů a závislostí, porušování lidských práv, kyberšikanování i šikany, zneužívání osobních údajů, nebezpečných známostí a podobně. Také častěji řešíme s mladými lidmi prožívání úzkosti a strach, deprese, sebepoškozování a úvahy o ukončení života. Mnohé z uvedených problémů vyžadují krizovou intervenci,“ říká Rybanská.

Mladí lidé mají podle nich stále větší potřebu popovídat si a poradit s někým přímo – potřebují slyšet lidský hlas, zároveň zůstat v anonymitě. Zvyšuje to pocit bezpečí a důvěry.

Další články autora

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...

Ubytování pro školy v přírodě v srdci Krkonoš

Škola v přírodě je oblíbeným výletem pro děti i dospělé. Najít perfektní ubytování pro školy v...

Nejnovější články

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...
- Reklama -PR článek