Nejnovější studie ukázaly, jakým rizikem je koronavirus pro těhotnou ženu

- Komerční sdělení -rodina

Koronavirus je velkým rizikem pro mámu i miminko
Koronavirus SARS-CoV-2 může ve druhé polovině těhotenství napadnout placentu těhotné ženy a způsobit smrt jejího nenarozeného dítěte, vyplývá z nezávislých studií holandských a izraelských vědců. Podle amerických výzkumníků nákaza koronavirem téměř zdvojnásobuje riziko, že plod nepřežije.

Jak píše deník The Jerusalem Post, v některých případech našli lékaři vyšší koncentraci viru v placentě než v těle nemocné matky. Ve všech případech však hlásili značné poškození placentové tkáně, uvádějí ve studii zveřejněné ve vědeckém časopise International Journal of Gynecology and Obstetrics.

Vědci z Erasmovy Univerzity v Rotterdamu od července tohoto roku zaznamenali 13 úmrtí nenarozených dětí, které mají přímou spojitost s poškozením placenty v důsledku covidu, informoval časopis Forbes.

I těhotné ženy by se měly očkovat
Žádná z těchto žen nebyla proti covidu očkována, upozorňují vědci.

„Existuje několik virů, které mohou způsobit infekci plodu, když je infikována matka,“ řekl vedoucí výzkumu Eran Barzilaj z univerzitní nemocnici Assuta v izraelském městě Ašdod. „Nikdy jsme však neviděli takový druh poškození placenty virem,“ dodal. Zdá se, že je to něco specifického pro koronavirus (SARS-CoV-2).“

„I když měla matka velmi mírný průběh nemoci, mírné příznaky a její PCR test byl pozitivní, ale vykazoval nízkou hladinu viru, tak virální nálož v placentě byla vysoká,“ přiblížil Barzilaj.

„Můžeme konstatovat, že smrt plodu způsobila infekce a že smrt byla způsobena přímo placentou,“ zdůraznil Barzilaj.

Největší riziko je ve třetím trimestru
Virus však placentu nenapadne v každém případě. Podle badatelů se zdá, že riziko je nejvyšší ve třetím trimestru těhotenství.

Další studie ze Španělska, Británie a USA také popisují případy, kdy koronavirus napadl také placentu, přibližuje Forbes.

Výzkumníci Amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) analyzovali dohromady 1,5 milionu porodů v období od března 2020 do září 2021 a vyhodnotili, že covid zvyšuje pravděpodobnost, že plod nepřežije.

Z těhotných žen nenakažených covidem porodilo mrtvé dítě 0,65 procenta. U žen s covidem se však toto číslo téměř zdvojnásobilo – na 1,26 procenta.

Očkovat se proti covidu doporučují těhotným ženám všechny země Evropského hospodářského prostoru s výjimkou Bulharska, vyplývá ze zprávy Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 23. září. K očkování vybízí těhotné ženy i americké CDC.

Studie zveřejněná v září ve vědeckém časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology – Maternal Fetal Medicine navíc naznačuje, že matky, které se očkovaly během těhotenství potenciálně předají nabyté protilátky i svému nenarozenému dítěti.

Nejnovější studie hovoří o tom, že právě budoucím maminkám hrozí po nákaze vyšší riziko těžkého průběhu nemoci, potvrdila nám to také gynekoložka a porodnice MUDr. Olga Káčeriková. Co jako odbornice mluví o očkování, ale také o užívání léků v těhotenství a kdy radí nechat se očkovat proti koronaviru? Podívejte se na videorozhovor se zkušenou lékařkou, která v praxi zažila i porody žen s těžkým průběhem onemocnění COVID-19:

A co v případě, že máte koronavirus a miminko se zeptá na svět? Těhotné ženy mají z nákazy strach. Bojí se, že s pozitivním výsledkem PCR testu nebudou moci strávit první minutky po porodu se svým vytouženým miminkem.

Další články autora

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...

Ubytování pro školy v přírodě v srdci Krkonoš

Škola v přírodě je oblíbeným výletem pro děti i dospělé. Najít perfektní ubytování pro školy v...

Nejnovější články

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

O ropuchách a diamantech

Byla jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší měla povahu své matky, byla velmi...

Zápis do mateřské školky: Výběr školky pro spokojenost vaši i dítěte

Zápis do mateřské školky je významnou událostí, ať už pro dítě, či pro rodiče. Výběr...
- Reklama -PR článek