Nemocenská, tedy PN: Z čeho a kolik se počítá, kdo má nárok a jak se vyřizuje marodka?

- Komerční sdělení -rodina

Úkolem příspěvku je finančně pomoci lidem, kteří nemohou aktuálně pracovat ze zdravotních důvodů. Dostanou ji také maminky, které jsou na rizikovém těhotenství.

Co je nemocenské?
Nárok na nemocenskou dávku má člověk, který je aktuálně nemocný nebo utrpěl nějaký úraz. Pokud mu tyto důvody brání při provádění práce, tak dostává peněžitou náhradu v podobě tohoto příspěvku. Od vypuknutí pandemie má na nemocenské nárok i každý, komu byla nařízena karanténa.

Kdo má nárok na nemocenské?
Na nemocenské nemá automatický nárok každá osoba. Zjednodušeně řečeno ho mohou dostat všichni, kdo si platí nemocenský obvod.

Do této kategorie spadá:

každý zaměstnanec s trvalým pracovním poměrem a pracovním poměrem na dohodu, který nemá nepravidelný příjem,
OSVČ, která je povinně nemocensky pojištěna,
dobrovolně nemocensky pojištěná osoba, která například nepracuje, ale rozhodne se platit si nemocenské pojištění a která si jej platila minimálně 270 dní v období posledních dvou let,
osoba, která ukončila pracovní poměr, ale je stále v ochranné lhůtě.
OSVČ a podmínky nemocenského pojištění
Pro osoby samostatně výdělečně činné vzniká nárok na nemocenské pouze v případě, že si pravidelně odvádějí sociální odvody, jejichž součástí je i nemocenské pojištění. Pokud mají nějaké nesrovnalosti z minulosti, nejprve musí doplatit vzniklý dluh a teprve poté dostanou peníze z této dávky.

OSVČ však zatím nemusí vznikat povinnost platit tyto odvody. Ty se odvádějí jen v případě, pokud aktuálně překročily roční výdělky ve výši nad 6552 eur. Začínající OSVČ mají také odvodové prázdniny, které trvají do prvního předání daňového přiznání.

Následně pokud jste překročili zmíněnou výši příjmů, zaplatíte první sociální odvody v červenci téhož roku. Pokud však nemáte povinnost platit sociální odvody, neodvádíte ani nemocenský odvod a tím pádem nemůžete požádat ani o nemocenský příspěvek.

Může dostat nemocenské i osoba na úřadu práce?
Ne, pokud neplatí dobrovolné nemocenské pojištění, tak nemá nárok na nemocenský příspěvek. Může být pracovní neschopný, takže v té době je osvobozen od hledání práce a ohlašování na úřadu práce, ale nadále dostává jen dávku v nezaměstnanosti nebo jinou sociální dávku. Jedinou výjimkou je, pokud se stal práceneschopný ještě v ochranné lhůtě.

Potřebuji k uplatnění nemocenského nějaký formulář?
Sociální pojišťovna či zaměstnavatel vám vyplatí nemocenské na základě Potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti. To dostanete od vašeho ošetřujícího lékaře v momentě, jak vás prohlásí za práceneschopné. Dané potvrzení dostanete jen od doktora, není volně dostupné.

Formulář se rozděluje na pět částí. Pro vás je důležitý první díl, který slouží jako legitimace dočasně práce neschopného. Kdyby k vám přišla kontrola ze sociální pojišťovny, tak jste povinen prokázat se občanským průkazem a tímto lístkem. Také s ním chodíte ke kontrole k lékaři, který vám vypsal PN.

Druhý díl je právě žádostí o nemocenské, případně o úrazový příplatek. Nejprve tam vyznačíte o který příspěvek žádáte a podepíšete ho. Třetí část je žádostí o náhradu příjmu při dočasné pracovní neschopnosti, kterým uplatníte nárok u zaměstnavatele. Čtvrtý díl slouží k ukončení pracovní neschopnosti a tento fakt se jím oznamuje zaměstnavateli i sociální pojišťovně. Poslední část zůstává lékaři, který ji odesílá sociální pojišťovně.

OSVČ do tiskopisu také hned uvádí způsob, jakým chce obdržet nemocenskou dávku. Tu můžete obdržet buď poštou na vaši adresu nebo na účet, který musíte napsat do formuláře. Uvádíte i adresu trvalého bydliště a případně i místa, kde budete pobývat v době vaší pracovní neschopnosti.

Kde a kdy mám předat tento formulář?
Pokud jste zaměstnány, tak předáváte tento tiskopis vašemu zaměstnavateli. Musíte mu ji donést co nejdříve, než vás lékař vypíše na PN. Pokud vám to dovoluje zdravotní stav, můžete jej předat osobně.

Když se necítíte dobře, tak můžete potvrzení poslat poštou. Opět platí, že jej musíte odeslat co nejdříve – do tří dnů. Pokud vaše PN trvá více než 10 dní, tak zaměstnavatel za vás posílá tiskopis do sociální pojišťovny. OSVČ předávají tiskopis hned do své pobočky sociální pojišťovny. Opět to můžete odnést osobně nebo zaslat poštou.

Jak dlouho trvá ochranná lhůta u těhotné ženy?
Když člověk dostane nebo dá výpověď v práci, následujících sedm dní ještě trvá jeho ochranná lhůta.

Další články autora

Nejlepší venkovní hračky pro letní zábavu

Hledáte inspiraci, jak oživit letní dny vašich dětí venku? Zkuste skákací hrady, vodní stoly nebo...

Hledáte psychologa pro dítě?

Děti jsou bezbranná stvoření. Mají-li milující rodiče a žijí-li v sociálně přijatelném prostředí, je jejich...

Zoologická zahrada: okno do světa divočiny

Zoologická zahrada je místem, kde se setkává lidská zvědavost s tajemným světem zvířat. Jde o...

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet,...

Nejnovější články

Nejlepší venkovní hračky pro letní zábavu

Hledáte inspiraci, jak oživit letní dny vašich dětí venku? Zkuste skákací hrady, vodní stoly nebo...

Hledáte psychologa pro dítě?

Děti jsou bezbranná stvoření. Mají-li milující rodiče a žijí-li v sociálně přijatelném prostředí, je jejich...

Zoologická zahrada: okno do světa divočiny

Zoologická zahrada je místem, kde se setkává lidská zvědavost s tajemným světem zvířat. Jde o...
- Reklama -PR článek